Achát – symbol pozitivní energie
Achát se řadí k jedněm z nejoblíbenějších drahých kamenů. Naši předkové mu přisuzovali schopnost ochránit svého nositele před jedy a úrazy.
Pojďme se podívat podrobněji na tento minerál a třeba ve vás zahoří plamen touhy si ho pořídit.
Historie
Své jméno získal podle řeky Achates (v současné době nesoucí název Dirillo) protékající Sicílií. Při jedné ze svých procházek kolem řeky narazil řecký filozof a přírodovědec Theophrastus (372 – 287 př. n. l.) na kámen, který do té doby nebyl mezi lidmi znám. Pojmenoval jej tedy na základě prvotního místa nálezu. Poprvé se o něm zmínil ve svém pojednání „Na kamenech“, v němž jej popsal jako nádherný kámen vysoké ceny.
Výskyt
Jde o hojně se vyskytující minerál. Je možné jej nalézt v USA, Africe, Rusku či v Evropě.
Dokonce i u nás jsou významná naleziště achátů. Pokud se chcete vydat „na lov“ těchto minerálů, doporučujeme vyrazit např. na Berounsko, do Krušných hor, Podkrkonoší nebo Českého středohoří.
Jsou pro vás Čechy vzdálené? Pár lokalit se nachází i na Moravě a ve Slezsku. Nejzajímavějším nalezištěm této oblasti je Přední Arnoštov u Moravské Třebové a Hončová hůrka u Příbora.
Při nálezu vám může připomínat čerstvě vykopaný brambor obalený hlínou. Až po jeho rozřezání a vyleštění se ukáže jeho pravá krása.
Vlastnosti
Tento minerál je tvořený mikroskopickými krystaly křemene uspořádaných do vzájemně spojených proužků. Nejde však pouze o křemen, ale mnohdy obsahuje také chalcedon a opál. V závislosti na rozpuštěných látkách nabývá širokého spektra barev, díky čemuž vznikají naprosto jedinečné minerály.
Na stupnici tvrdosti dosahuje hodnot jako křemen, tzn. 6–7.
Druhy
Acháty byly dodatečně pojmenovávány na základě své kresby:
-
Pruhovaný
-
Botswanský
-
Stromový (též větévkový)
-
Ohnivý
-
Mechový
-
Lake Superior
Zbarvení
Další způsob pojmenování je podle jejich zbarvení:
-
Bílý
-
Šedý
-
Růžový
-
Zelený
-
Modrý
Že jste viděli nádherně sytě růžovou nebo fialovou verzi? Ano, možné to je. Ale zklameme vás, tyhle pro oko líbivé barvy nevytvořila příroda.
Struktura achátů umožňuje jejich umělé barvení, které bylo známé již ve starověku. Acháty se namočí několik dnů či týdnů do různě obarvených tekutin, kterou tyto minerály absorbují. Tekutina se zabudovává s různou intenzitou do jednotlivých vrstviček, které se liší svou pórovitostí. A to tak, že do méně pórovitých vrstviček neprosakuje vůbec nebo jen minimálně, čímž je zachován jejich bílý vzhled, ev. jejich slabé přírodní zabarvení.
Léčivé účinky
Již v dávných dobách byly některým kamenům přisuzovány téměř magické účinky. Působení minerálů na lidský organismus se může dít na dvou úrovních – fyzické (tělesné) a duševní. Zde přinášíme účinky, které může člověk pociťovat v kontaktu s achátem.
Je třeba podotknout, že každý člověk reaguje na stejný kámen jiným způsobem a léčba drahým kamenem rozhodně nemá nahradit lékařskou péči.
Tělesné
-
zmírňuje kožní nemoci, bolest a depresivní projevy
-
posiluje žaludek a oběhový systém
-
pročišťuje lymfatický systém
-
má relaxační (uvolňující) účinky
-
povzbuzuje imunitní systém a trávicí soustavu
-
usnadňuje porod a usínání
-
působí proti chřipce a snižuje horečku
Duševní
-
posiluje sebedůvěru
-
povzbuzuje obrazotvornost
-
odstraňuje negativní energie
-
prospívá mezilidským vztahům, tlumí vztek a agresi
-
„krotí“ člověka v přílišném utrácení
Využití
Achát je hojně využívaný minerál ve šperkařském průmyslu. Používá se také k výrobě třecích misek či váhových ložisek. Výjimkou nejsou ani stoly nebo skříňky vykládané leštěnými acháty.
V minulosti z něj naši předkové dělali pečetidla, zdobili jím rukojeti dýk aj.
Prohlédnout nabídku achátu na e-shopu >>