Návod na korálkování: Náhrdelník technikou Gizmo
Náhrdelník vznikl s pomůckou pro tvorbu s drátkem – Coiling Gizmo. Začala jsem nejprve podle návodu na obalu a postupně jsem používala při motání drátků i různé druhy drobných korálků což už návod neobsahoval no a tak nějako to začalo…
Použitý materiál
- měděný drátek 0,3 – 0,4mm
- broušené korálky ( ohňovky ) vel. 3mm
- ketlovací jehly ( 8-10 ks )
- řetízek (20cm )
- karabinka a dvojitý kroužek
K výrobě náušnic navíc afroháčky. Všechny bižuterní komponenty s platinovým nebo stříbrným povrchem.
Pomůcky: Coiling Gizmo, podložku a základní sadu kleští ( štípací, mačkací a ketlovací ).
Obměna: použijte jinou barvu drátku a k tomu odpovídající odstín korálků s pokovem.
Obtížnost: 2. /**
Výroba komponentů
Pro výrobu komponentů k náhrdelníku upevněte Gizmo ke stolu a začněte namotávat drátek. Budete potřebovat celkem 8 drátěných komponentů s broušenými korálky. „Říkám jim housenky“ Délka drátku na jednu „housenku“ je 1,20m a počet korálků velikosti 3mm je dvanáct. Omotejte konec drátku ke kovové kličce středního průměru a točte. (obr. 1)
Postupně přidejte všechny korálky nemusí to být pravidelně, dbejte spíš na to, aby byly otočky pěkně u sebe. (obr. 2)
Vzniklá špona asi je 3-4cm dlouhá, zbytek drátku na koncích odštípněte (obr. 3) a konce zahněte dovnitř pomocí mačkacích kleští. (obr. 4)
Vezměte si ketlovací jehlu a dutou šponu na ni pěkně navlékněte. Z druhé strany ketlovacími kleštěmi udělejte očko a přitom šponu trochu smrskněte. Očko musí být o něco větší než vnitřní průměr, jinak se vyvlékne. (obr. 5)
Tip: Můžete drátek i trochu v rukách vytvarovat do oblých linií.
Druhý komponent vytvoříme dvojím namotáním drátku na kličku nejprve s malým průměrem. Délka drátku zůstává zhruba stejná 1,20m. Namotejte osmi centimetrového tenkého hada (obr. 6) Konce začistěte, nevlékněte na třicet centimetrů dlouhý drátek a ten znovu připevněte na kličku Gizmo s tlustým průměrem (obr. 7)
Druhé namotání začneme i ukončíme pouze omotáním drátku. A pak otočíme i šponu na dvě až tři otočky. Vznikne druhý komponent já říkám „šnek.“ (obr. 8-9). Konce těchto šneků opět začistěte stejným, výše popsaným způsobem. „Šneků“ bude potřeba 7 kousků a použijeme je mezi jednotlivé „housenky“, aby nám krásně schovaly spoje. (obr. 10)
Drátěné špony vzniklé tímto způsobem se dají jen těžko rozmotat, jinými slovy dobře drží svůj tvar.
Část 2. Zkomponování náhrdelníku a náušnice
Spojte očka všech jehel na osmi drátěných komponentech dohromady a sestavte přední – hlavní motiv náhrdelníku. Zádní část tvoří řetízek a na jednom jeho konci přidělejte malou karabinku a dvojitý kroužek. (obr. 11)
Na výrobu náušnic použijte stejný způsob přípravy komponentů až na to, že konec jehly spojíte s afroháčkem a na její druhý konec dejte korálek. (obr. 12).
Autorka návodu: Anička Mikešová