Rozhovor s Davidem Lomosem ze šperkařského ateliéru DALOO

K rozhovoru jsme si pozvali Davida Lomose ze šperkařského ateliéru DALOO, který se věnuje zakázkové tvorbě originálních šperků.

 

david foto

 

Davide, mohl byste čtenářům představit značku Daloo ?

Ateliér Daloo jsem založil kolem roku 2000. Bylo to přirozené vyvrcholení snahy vytvářet vlastní šperky pod vlastní značkou. Šperky jsem však dělal dávno předtím. V současnosti se u nás v ateliéru v Roztokách u Prahy věnujeme především zakázkové tvorbě originálních šperků.
Hlavními tahouny jsme já a moje žena, šikovná a zkušená šperkařka. Našim klientům se snažíme poskytnout příjemné prostředí, ve kterém mohou snít o svém budoucím šperku. Každému se věnujeme individuálně. Ať již jsou to snoubenci, kteří si přišli pro snubní prsteny, nebo dáma toužící po originálním šperku, či zamilovaný pán hledající zásnubní prsten pro svojí milou.


 

 

Jaké byly vaše začátky? Jak se kluk ve 13 letech dostane ke šperkům?

Byla to náhoda či osud, toť otázka. Každopádně již od mala mě bavilo vše zkoumat, jak materiály a technologie, tak okolnosti vzniku různých předmětů. Od narození jsem byl obklopen různými věcmi, které zbyly po mém dědovi Josefovi. V našem rodinném domku jsem ve sklepě a na půdě, v různých almarách a regálech, nacházel mnoho úchvatných pokladů. Děda byl vskutku renesanční člověk první republiky. Zajímal se snad o všechno. Fotil, stavěl elektronková rádia, byl nadšený ochotník, maloval, sbíral všechno možné a také sadařil a zahradničil... No a ze všech těchto nálezu dětství jsem vytvářel svá díla. Někdy v sedmé třídě jsem začal vytvářet své první šperky. Například náušnice z keramických izolačních korálků navlečených na měděných elektro drátcích. Nebo náramky z rozřezaných barvených korkových špuntů od demižonů, které zbyly po rybízovém vínu...
Jako střední školu jsem si zvolil obor umělecký pasíř na škole uměleckých řemesel. To byl pro mě průlom ve zpracování kovů. Na střední škole jsem vytvářel již poměrně sofistikované šperky. Touha poznávat nové materiály a různě je kombinovat dostávala nové rozměry a možnosti. Někdy ve druháku jsem vyrobil první prsten z drahého kovu pro matku mého kamaráda. Zkombinoval jsem stříbro, měď a mosaz.
No a pak už jsem střídal několik šperkařský studijních působišť.

 

 

 

Jaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?

V podstatě nemohu říct, že by existoval druh šperku, který vyrábím raději než ostatní. Každý šperk je výzva. Mým cílem je vždy naslouchat zákazníkovi, tak aby na konci byl šperk, za kterým si stojím já jako tvůrce a klient se s ním ztotožní a stane se jeho součástí.
Ale musím se přiznat, že hodně rád vytvářím snubní prsteny. Baví mě ta interakce mezi mnou a snoubenci, je to vlastně taková trojhra, kdy ve vzduchu koluje energie a my se z ní snažíme vymodelovat budoucí prsteny na celý život.
S oblibou kombinuji různé materiály mezi sebou, ať už jsou to kovy různých barev nebo jiné materiály. Již 25 let pracuji na zkrocení titanu úžasného, ale tvrdohlavého kovu. Ten mě opravdu učaroval. Právě kombinace titanu s různými barvami slitin zlata nebo stříbra, palladia a platiny používám při designování šperku velice rád. Především právě ve snubních prstenech. Úchvatná je práce s přírodními drahokamy, to mě hodně baví. Ať to jsou diamanty různých odstínů- champagne, kognak, žluté, hnědavé… nebo jiné drahokamy. Každý je originálním dílem přírody.


 

 

Je těžké se v dnešní době uživit prodejem šperků? Jak vás ovlivnila aktuální situace a karanténa?

Zde si trochu rejpnu do otázky, já v podstatě šperky neprodávám. Samotný prodej je vlastně až vyvrcholením celého řetězce tvorby od komunikace s potenciálním klientem přes design a konstrukce konkrétního šperků dále jeho výrobu a následně prezentování budoucímu nositeli.
S uživením problém opravdu nemáme. Pokud děláte cokoliv a děláte to kvalitně s opravdu kvalitním a propracovaným servisem, nemůže se vám dařit špatně.
Práci si vybírám a spoustu zakázek odmítám. Snažím se chovat podle hesla osm hodin práce, 8 hodin pro rodinu a osobní prostor a osm hodin spánku.
Karanténa je samozřejmě nepříjemná situace pro celou společnost. Zasáhla i nás. Samozřejmě cítíme menší zájem o svatby a tím i o snubní prsteny.

 

 

Kdo jsou vaši klienti?

Obrací se na nás především lidé, kteří hledají protiváhu anonymním šperkům "odkliknutým" přes internet. Lidé, kteří ocení čas a energii, kterou jim věnujeme. Často k nám přicházejí lidé na doporučení od svých kamarádů a známých, kteří od nás již nějaký šperk mají a mají s námi dobrou zkušenost.

 


 
Jaký máte názor na vkus Čechů? Jsou konzervativní nebo se dokáží i odvázat?

Češi jsou samozřejmě konzervativní, ale umí se i odvázat. Vkus jednotlivých národů je samozřejmě rozdílný, vychází z kulturně historického kontextu.

Například Asiaté nosí často pro nás opravdu nepochopitelné až nenositelné šperky. Zásadní rozdíly jsou i mezi evropany. Jinak je tomu na jihu Evropy, jinak ve Skandinávii. Posledních pár let vidím jako zásadní faktor vkusu jednotlivce sílu globálního vizuálního světa vytvářeného sociálními médii.

Spousta našich klientů netouží svým šperkem na první pohled oslnit, hledají ve šperku něco hlubšího, symboliku filozofii či propracovaný design a materiály nebo kvalitu zpracování.

 



Kde hledáte inspiraci?
 

Všude. Pokud dostanu impuls vidím inspiraci opravdu všude kolem sebe, v přírodě, v architektuře ve městě, ve vzpomínkách... Při tvorbě osobních šperků pro konkrétní klienty je pro mě největší inspirací klient samotný, jeho představy a touhy.


 

 

Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?
 

Nerad se ve své tvorbě nechávám ovlivňovat módními trendy. Snažím se vytvářet šperky nadčasové, nepodléhající módním trendům. Důležitější je pro mě spíše vztah mezi šperkem a jeho nositelem. To, jak na vás šperk vypadá a jak se s ním jako nositel cítíte není věc módy a trendu. Například u snubních prstenů je vhodné vybírat takové, které budou nadčasové, neokoukají se, a především dámy je budou moc kombinovat do budoucna s kýmkoliv šperkem.

 

 


Co berete jako svůj zatím největší úspěch?

Největším osobním úspěchem jsou mé dvě děti, žena, rodina.
Kariérních úspěchů je celá řada, různá ocenění na designérských soutěžích, řada prestižních a  zajímavých zakázek, nebo ocenění Živnostník roku 2016...
Za dlouhodobý úspěch považuji skloubení kariéry a rodiny.

 


 


Co plánujete na tento rok za novinky?

Chystám kolekci snubních prstenů, do kterých jsou různými technikami vloženy odkazy-paměti jejich partnerů. Může to být například vlas snoubenky zatepaný do prstenu, nebo nápis "miluji tě" napsaný vlastní rukou na papírku a vložený v kovové intarzii, či větévka ze stromu pod, kterým si snoubenci slíbili věčnou lásku.

Ale skutečnou novinkou je náš nový člen týmu, čtyřnohá kolegyně Berta, fenka irského teriéra.