Rozhovor s Lenkou Blažkovou

Dnes jsme si k horkému stolu pozvali Lenku Blažkovou. Mnozí z vás její produkty znají pod značkou LENKA BLAZA. V rozhovoru se dozvíte, jak se ekonomická asistentka vypracuje ke špičce ve šperkařství, jaké byly její cesty, jak těžké je se uživit výrobou, jaké jsou aktuální trendy a mnoho dalšího.

lenka

 

 

Lenko, mohla byste se čtenářům představit?
Jmenuji se Lenka Blažková. Tvořím české autorské designové šperky pod značkou LENKA BLAZA art. Žiju v Praze, kterou mám moc ráda, nejen tu historickou, ale také její moderní tvář. 
Od dětství jsem vykazovala jisté známky výtvarného nadání. Pan učitel na Lidové škole umění, akademický malíř a grafik Karel Šafář, ve mně objevil a podporoval talent. Myslela jsem si, že bych zkusila přijímačky na Střední grafickou školu, ale doma rozhodli, že jistější bude ekonomka. A tak se také stalo. Následovalo studium na Pedagogické fakultě.
 

 

Jaké byly vaše začátky? Jak jste se od asistentky dostala k výrobě šperků?

Zaměstnání učitelky, později ekonomické asistentky, jsem vykonávala dlouhou řadu let. Jednoho dne jsem objevila kurz na zpracování kamene do šperku. Protože odjakživa miluju všechny kameny, i ty úplně obyčejné nešperkové, přihlásila jsem se. S nadšením jsem si nakoupila potřebné vybavení a rychle jsem přišla na to, co všechno jsem se tam vůbec nenaučila. A tak jsem na sobě začala pracovat, zdokonalovala se v technice, vymýšlela a testovala jsem výrobní postupy, sháněla studijní materiály, poznávala lépe vlastnosti minerálů, zjišťovala, jaké jsou vhodné teploty, chemikálie a nářadí pro zpracování.

Tvorbě šperků jsem se začala věnovat ještě při zaměstnání. Na šperky jsem měla kladný ohlas, tak jsem svou živnost začala rozvíjet. Zkrátila jsem si pracovní úvazek, představila svou tvorbu na prvních výstavách a najednou bylo jasné, kam chci směřovat. Že chci konečně dělat to, co mě baví a po celém tom dosavadním "seriózním" zaměstnání se věnovat výtvarné činnosti.

Přiznávám, byl to krok do neznáma. Ale zřejmě jsem musela projít jinými obory, abych přišla na to, co mě skutečně baví. S podporou manžela i syna se tvorbě šperků a artefaktů momentálně věnuji naplno.

 

 

 


Jaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?

Nejraději se vyjadřuji technikou měkkého pájení a v poslední době používám také galvanoplastiku. Tyto techniky mi dovolují experimentovat s tvary a kombinacemi materiálů, například s minerály, perlami, korály, fosíliemi a přírodními materiály vůbec. Líbí se mi vytvářet šperky s ručně vinutým sklem a také s exotickým dřevem.
Nejčastěji u mě vznikají náhrdelníky, náušnice a brože nebo brožové jehly. Náhrdelníky tvořím jak „civilní“, určené pro běžné nošení, tak velké, zdobné a nápadné otevřené obruče na krk.

 

Je těžké se v dnešní době uživit prodejem šperků?

Pokud poctivě budujete svou značku, máte již svůj okruh příznivců a zákazníků a vytvořený kontakt s nimi, tak to jde.  Z toho vyplývá, že výtvarník musí být nejen tvůrcem, ale také se snažit stavět marketing, koncepci a strategii propagace. V dnešní době je velká konkurence výrobců. Ceny podléhají tlaku levného a prefabrikovaného zboží z dovozu.

 

 

 

Kdo jsou vaši klienti?

Klientkami jsou především ženy, pro něž je šperk důležitý a osloví je moje výtvarné zpracování. Chtějí se zdobit originálem nesoucím můj rukopis, který jinde neuvidí, případně u mě nakoupí pro někoho dárek. Přišla jsem na to, že mé šperky sluší všem ženám bez ohledu na věk. Velmi mě těší, že mí klienti jsou také muži. Jejich ženy je třeba nenápadně nasměrují, jaký šperk by jim udělal radost.

 

Jaký máte názor na vkus Čechů? Jsou konzervativní nebo se dokáží i odvázat?

Pozoruji, že české ženy odkládají ostych a chtějí nosit něco odlišného, co podtrhne jejich osobnost a vkus, vyhledávají šperky, se kterými se ztotožní. Při výběru šperků u žen funguje intuice, zpravidla přesně vědí, co jim bude slušet.

 

 

 


Kde hledáte inspiraci?

Inspiraci vnímám všude kolem sebe. Nacházím jí při pohledu na nějakou krásnou věc, na procházce Prahou nebo v přírodě, když poslouchám hudbu. Do tvorby zachycuji své pocity a vlastní vidění světa. Ovlivňuje mě městská industriálnost a zároveň se cítím být oslovována energií přírodního světa. 


Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?

Já osobně se trendy příliš neřídím a myslím si, že ani mé zákaznice ne.

Šperk vnímám jako osobní záležitost a způsob, jakým lze vyjádřit svou náladu, individualitu, osobitost. 
Pozoruji, že jsou stále oblíbené a nadčasové šperky s minerály a také přírodní motivy.

 

 


Co berete jako svůj zatím největší úspěch?

Jsem hrdá na to, že modelkami pro mé šperky se staly paní Simona Stašová, Uršula Kluková a Margareta Křížová.

Cením si umístění v TOP 10 – Podnikavá žena roku 2017, kterou u příležitosti Dne podnikatelů ČR vyhlašuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

V roce 2016 se konala velká módní přehlídka s názvem Prolínání, kde jsem měla možnost své šperky představit.

Radostí a úspěchem je pro mě dosud uskutečněných sedmnáct výstav a samozřejmě také spokojení zákazníci.

 

 


Co plánujete na tento rok za novinky?

V této nelehké době koronaviru je těžké něco plánovat. Ale ten, kdo má své sny a plány, posouvá se kupředu, protože má motivaci.
Tento rok bych chtěla představit nové šperky s neopakovatelnými a jedinečnými motivy přírody. Napřesrok bych si přála uskutečnit v Praze svou samostatnou výstavu.

Přeji vám všem hlavně zdraví a vše dobré!